
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 kwietnia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 kwietnia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółdzielnia jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ( CIT). W zakresie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi korzysta ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.
Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym do działki o nr 1/9 położonej w (…). Spółdzielnia planuje sprzedać ww. prawo na rzecz Gminy (…).
Przedmiotowa działka znajduje się w obrębie nieruchomości, która zabudowana jest budynkiem mieszkalnym i niemieszkalnym, garażami. Nieruchomość ta jest nieruchomością jednobudynkową, która nie graniczy z żadnymi innymi nieruchomościami zarządzanymi przez Spółdzielnię.
Nieruchomości znajdujące się w zasobach Spółdzielni są nieruchomościami jednobudynkowymi, znajdującymi się w różnych częściach miasta. Nieruchomości te nie graniczą ze sobą.
Należy zaznaczyć, że w poprzednich latach w części aktualnie niemieszkalnej znajdowały wówczas gabinety (…), w których pracowali (…) na rzecz mieszkańców zamieszkujących część mieszkalną, gdyż w części mieszkalnej prawo do lokalu posiadali wyłącznie seniorzy. Na przestrzeni lat oraz zmieniających się przepisów, prawo do lokali mieszkalnych (spółdzielcze bądź własnościowe) nabyły różne osoby bez względu na wiek. Część niemieszkalna jest wynajmowana przez Spółdzielnię w ramach działalności gospodarczej.
Pod budynkiem A grunt został wykupiony na własność, pod budynkiem B grunt nadal znajduje się w wieczystym użytkowaniu.
Na przestrzeni lat przedmiotowa działka została wydzielona z większej ilości działek, na które była zawarta umowa użytkowania wieczystego.
Na podstawie umowy użytkowania wieczystego zawartej (…) 1980 r. rep. (…) ówczesny miejski Zarząd Terenami oddał Spółdzielni Mieszkaniowej (…) w (…) w użytkowanie wieczyste działki o numerach: (…).
Na działkach tych znajdował się i nadal znajduje się budynek zbudowany w latach 1978-1979. Budynek ten stanowi jedną bryłę jednak administracyjnie podzielony jest na dwa budynki nr A oraz B. Pod budynkiem A grunt został wykupiony na własność, pod budynkiem B grunt nadal znajduje się w wieczystym użytkowaniu.
Działki ww. zostały oddane w wieczyste użytkowanie celem utrzymania wzniesionego budynku w należytym stanie.
Na przestrzeni lat podziały i numeracja ww. działek uległy zmianie co przedstawiono poniżej:
1)działki (…) – decyzją z dnia (…) 2003 r. nr (…) wprowadzono zmiany polegające na zniesieniu ww. działek, które tak połączone otrzymały oznaczenie 1;
2)działka 1 decyzją z dnia (…) 2003 r. nr (…) zostaje podzielona na działki 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5 – zawiadomienie z ksiąg wieczystych o wpisaniu podziału (…) 2004 r.;
3)zaświadczenia z (…) 2004 r.:
(…) na działce 1/2 – budynek nr A
(…) na działce 1/3 – budynek nr B
aktem notarialnym rep. (…) z dnia (…) 2007 r. nabyto na własność (z wieczystego użytkowania) działki 1/2 i 1/5,
akt rep. (…) z (…) 2008 r. – ustanowienie służebności gruntowej na działce 1/4 dla każdoczesnych właścicieli nieruchomości składającej się z działki 1/2;
4)decyzja (…) z (…) 2014 r. Prezydenta M. (…) zatwierdzająca podział działki 1/1 na 1/6 i 1/7;
5)zawiadomienie Prezydenta M. (…) z (…) 2014 r. o zmianach w danych ewidencji gruntów i budynków zmiana (…) z (…) 2014 r. – opis zmiany: działka 1/1 podział na 1/6 i 1/7;
6)decyzja (…) z (…) 2018 r. Prezydenta M. (…) zatwierdzająca podział działki 1/7 na 1/8 i 1/9.
Ostatecznie powstały następujące działki:
1)1/2 – która znajduje się w osobnej księdze wieczystej, do której prawo wieczystego użytkowania zostało wykupione od Gminy Miejskiej (…) zgodnie z aktem notarialnym z dnia (…) 2007 r.;
2)1/5 – która znajduje się w osobnej księdze wieczystej, do której prawo wieczystego użytkowania zostało wykupione od Gminy Miejskiej (…) zgodnie z aktem notarialnym z dnia (…) 2007 r.
oraz działki znajdujące się w jednej księdze wieczystej, do których Spółdzielnia posiada prawo użytkowania wieczystego; są to następujące działki:
3)1/3 – na której znajduje się budynek B;
4)1/4 – drogi;
5)1/6 – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe;
6)1/8 – inne tereny zabudowane;
7)1/9 – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.
Przedmiotowa działka przeznaczona była i nadal jest do korzystania przez mieszkańców jako teren typowo rekreacyjny, jako plac zabaw, ogród.
Działka ta to teren zielony, znajduje się na niej zieleń oraz drzewa.
Aktualnie przedmiotowa działka nr 1/9, do której Spółdzielnia posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu, oznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 199.ZPz.1 – teren zieleni urządzonej o podstawowym przeznaczeniu pod parki, skwery, zieleńce i po sprzedaży Urząd planuje utworzenie publicznie dostępnego terenu zieleni, parku.
W dziale I Księgi wieczystej, w której wpisana jest przedmiotowa działka, jako właściciel wpisana jest Gmina (…), a jako użytkownik wieczysty Spółdzielnia Mieszkaniowa (…). Sprzedaż miałaby nastąpić na rzecz Gminy Miejskiej (…).
Działka ta stanowi mienie Spółdzielni i do końca 2024 r. koszty utrzymania tej działki ponosili wszyscy członkowie spółdzielni w ramach stawki eksploatacyjnej, a od 2025 r. ponosi tylko jedna nieruchomość, ta, przy której ww. działka jest położona, także w ramach stawki eksploatacyjnej, obie opłaty (ta do końca 2024 r., i ta od stycznia 2025 r.) naliczane były i są zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Spółdzielnia prowadzi fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w podziale na:
- tzw. fundusz remontowy Spółdzielni – z którego finansowane są np. naprawy dróg, chodników, wiat śmietnikowych służące mieszkańcom oraz
- fundusz remontowy poszczególnych nieruchomości – z którego finansowane są roboty remontowe wykonywane na danej nieruchomości mieszkaniowej, np. wymiany wind, naprawy związane z awariami itp.
Spółdzielnia planuje przeznaczyć dochód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 1/9 na:
1)dofinansowanie funduszu remontowego Spółdzielni,
2)dofinansowanie fundusz remontowego nieruchomości – tj. zasobów mieszkaniowych,
3)dofinansowanie stawki eksploatacyjnej dla członków,
4)zasilenie funduszu zasobowego.
Pytanie
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, który to dochód Spółdzielnia planuje w części przeznaczyć na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, tj.:
1)dofinansowanie funduszu remontowego Spółdzielni,
2)dofinansowanie fundusz remontowego nieruchomości – tj. zasobów mieszkaniowych,
3)dofinansowanie stawki eksploatacyjnej dla członków
jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, a w części w jakiej zostanie przeznaczony na zasilenie funduszu zasobowego – nie korzysta z tego zwolnienia?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa (…)” w (…) uważa, iż dochód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 1/9 – oznaczonej w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 199.ZPz.1 – teren zielni urządzonej o podstawowym przeznaczeniu pod parki, skwery, zieleńce wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, który to dochód Spółdzielnia przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, tj. w części na fundusz remontowy Spółdzielni, w części na fundusz remontowy nieruchomości mieszkaniowych, w części na dofinansowanie stawki eksploatacyjnej dla członków spółdzielni – jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast w tej części w jakiej zostanie przeznaczony na zasilenie funduszu zasobowego Spółdzielni – nie będzie korzystał powyższego zwolnienia.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych (...) uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Aby dochód spółdzielni mieszkaniowej był wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
1.dochód musi być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
2.dochód musi być przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Spółdzielnia uważa, że dochód przeznaczony na: fundusz remontowy Spółdzielni, fundusz remontowy nieruchomości (budynków mieszkalnych), dofinansowanie stawki eksploatacyjnej – będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż spełnione są oba warunki, ponieważ teren zielony znajdujący się na przedmiotowej działce de facto przeznaczony jest do korzystania przez mieszkańców budynku, przy którym leży i w związku z tym wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych w rozumieniu przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, zaś dochód ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania w części przeznaczony na fundusz zasobowy Spółdzielni – nie będzie korzystał ze zwolnienia podatku dochodowego od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Działalność spółdzielni mieszkaniowej regulują przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 593) oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 558).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
Celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej "spółdzielnią", jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
W świetle art. 1 ust. 2 ww. ustawy:
Przedmiotem działalności spółdzielni może być:
1)budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych;
11) (uchylony)
2)budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych;
3)budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów;
4)udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych;
5)budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu;
6)wykonywanie działalności jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 266).
W myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:
Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
Stosownie do art. 4 ust. 1 ww. ustawy:
Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Jak stanowi art. 1 ust. 7 ww. ustawy:
W zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648 oraz z 2023 r. poz. 1450), z zastrzeżeniem ust. 8 i 9.
Zgodnie z art. 76 Prawa spółdzielczego:
Nadwyżka bilansowa podlega podziałowi na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Co najmniej 5% nadwyżki przeznacza się na zwiększenie funduszu zasobowego, jeżeli fundusz ten nie osiąga wysokości wniesionych udziałów obowiązkowych.
W świetle art. 78 § 1 Prawa spółdzielczego:
Zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:
1)fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;
2)fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.
W myśl art. 90 § 1 Prawa spółdzielczego:
Straty bilansowe spółdzielni pokrywa się z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy - z funduszu udziałowego i innych funduszów własnych spółdzielni według kolejności ustalonej przez statut. Straty pierwszego roku obrachunkowego po założeniu spółdzielni mogą być pokryte w roku następnym.
Stosownie do art. 167 § 1 Prawa spółdzielczego:
Zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:
1)fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału dochodu ogólnego lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;
2)fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części dochodu ogólnego, wartości majątkowych otrzymanych nieodpłatnie lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach. Fundusz zasobowy zmniejsza się o straty na likwidacji środków trwałych oraz straty losowe.
Z punktu widzenia podatkowego, spółdzielnia mieszkaniowa podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 278 ze zm. zwanej dalej: „updop”).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W świetle art. 7 ust. 2 updop:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustalony w powyższy sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 updop. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku, czyli – innymi słowy – wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 updop:
Wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz.U. z 2024 r. poz. 1440 i 1635), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Zatem z powyższej regulacji wynika, że aby dochód podmiotów, o których w nim mowa korzystał ze zwolnienia przedmiotowego, muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:
1.dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
2.dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.
Podkreślenia wymaga fakt, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.
Wobec powyższego opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody uzyskane z:
1.gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz
2.innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.
Powołana ustawa nie zawiera definicji „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”. Należy się zatem odwołać do reguł wykładni językowej.
Wskazać należy, że pojęcie „gospodarka” – w kontekście omawianego przypadku – oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. Z definicji zawartej w Słowniku języka polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika również, że pojęcie „gospodarki” nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. „Zasób” zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojęcie „mieszkanie” jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN). Tak, więc przymiotnik „mieszkaniowy”, określa rzeczy związane z mieszkaniem.
Jak wynika z przedstawionej powyżej definicji zasobów mieszkaniowych, zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia oraz urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.
Tym samym z wykładni językowej wynika, że przez pojęcie „zasób mieszkaniowy” należy rozumieć zgromadzone pomieszczenia mieszkalne, natomiast „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” obejmuje całość mechanizmów związanych ze zgromadzonymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Jej istota sprowadza się do działań służących prawidłowej eksploatacji tych zasobów i utrzymaniu substancji mieszkaniowej w stanie niepogorszonym.
W konsekwencji przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć:
- znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- balkony, loggie,
- garaże,
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, np.: spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak np.:
- zbiorniki-doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe,
- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np.: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.
Warto nadmienić, że powyższe zdefiniowanie zasobów mieszkaniowych przedstawione zostało w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 5 marca 2008 r. nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82.
Związane z wyżej wymienionymi budynkami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 oraz art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 updop). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystały dochody otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów; nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym przedmiotowej działki oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 199.ZPz.1 – teren zieleni urządzonej o podstawowym przeznaczeniu pod parki, skwery, zieleńce. Spółdzielnia planuje sprzedać ww. prawo użytkowania wieczystego na rzecz Gminy, która jest właścicielem działki wpisanym do Księgi wieczystej. Po sprzedaży Gmina planuje utworzenie publicznie dostępnego terenu zieleni, parku. Spółdzielnia planuje przeznaczyć dochód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki na:
1)dofinansowanie funduszu remontowego Spółdzielni,
2)dofinansowanie fundusz remontowego nieruchomości – tj. zasobów mieszkaniowych,
3)dofinansowanie stawki eksploatacyjnej dla członków,
4)zasilenie funduszu zasobowego.
Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania i przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez Spółdzielnię za sprzedaż prawa użytkowania wieczystego do działki stanowić będzie przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, bowiem dotyczyć będzie działki wykorzystywanej jako teren rekreacyjny przez mieszkańców.
Przychód ten ma więc wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z gospodarki mieszkaniowej, który – stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 updop – podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w części w jakiej zostanie przeznaczony i wydatkowany na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Skoro, jak Państwo wskazali, środki uzyskane z odszkodowania tylko w części zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych – środki przekazane na:
1)dofinansowanie funduszu remontowego Spółdzielni,
2)dofinansowanie fundusz remontowego nieruchomości – tj. zasobów mieszkaniowych,
– to tylko w tej części będą mogły korzystać z przedmiotowego zwolnienia, natomiast w części zasilenia funduszu zasobowego – ze zwolnienia korzystać nie będą mogły.
Z przedmiotowego zwolnienia nie będą też mogły korzystać środki uzyskane z odszkodowania w części przeznaczonej na dofinansowanie stawki eksploatacyjnej dla członków.
Z powołanego wyżej art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Powyższe oznacza, że otrzymane odszkodowanie nie stanowi dochodu przeznaczonego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, tylko jest to świadczenie na rzecz członków spółdzielni. Dofinansowanie stawki eksploatacyjnej w spółdzielni mieszkaniowej powoduje, że spółdzielnia pokrywa z własnych zasobów część kosztów eksploatacyjnych leżących po stronie członków, aby obniżyć stawki, które członkowie zobowiązani są uiszczać. Przytoczony przepis wskazuje bowiem, że to członkowie spółdzielni są zobowiązani ponosić koszty eksploatacji nieruchomości. Zatem dofinansowanie opłat eksploatacyjnych nie zostanie przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, stąd nie spełni podstawowej przesłanki wynikającej z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT umożliwiającej przedmiotowe zwolnienie dochodu z tego tytułu.
Tym samym Państwa stanowisko, że dochód przeznaczony na: fundusz remontowy Spółdzielni i fundusz remontowy nieruchomości (budynków mieszkalnych) będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, zaś dochód ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania w części przeznaczony na fundusz zasobowy Spółdzielni nie będzie korzystał ze zwolnienia podatku dochodowego od osób prawnych – należało uznać za prawidłowe.
Natomiast Państwa stanowisko, że dochód przeznaczony na: dofinansowanie stawki eksploatacyjnej będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych – należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.