
Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60, Nr 86 poz. 732, Nr 85 poz. 727; z 2004r. Nr 93 poz. 894) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązków Powiatowego Urzędu Pracy jako płatnika w zakresie wystawienia informacji PIT-8C osobom bezrobotnym, którym przyznano refundacje ze środków Funduszu Pracy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Z opisywanego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że Powiatowy Urząd Pracy dokonuje na rzecz bezrobotnych, wypłat ze środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej (jednorazowo) oraz refunduje koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących podjęcia działalności gospodarczej. Warunki i tryb dokonywania wypłat reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz.U. Nr 196 poz. 2018).
Wątpliwość płatnika dotyczy tego czy po zakończeniu roku Powiatowy Urząd Pracy ma obowiązek wystawiania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C, w której wykazana zostanie wysokość wypłaconych świadczeń gdyż tryb takiego postępowania wskazany został w informacji Ministerstwa Finansów (pismo nr PB5/MD-068-482-2342(04 z dnia 04.02.2005r.) przekazanej do Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
Zdaniem Wnioskodawcy w opisywanym stanie faktycznym płatnik nie jest zobowiązany do wystawiania rocznej informacji PIT-8C.
Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. Nr 70 poz. 630) na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz.U. Nr 196 poz. 2018, stanowiących pomoc de minimis w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia. Zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 27 kwietnia 2005r.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednocześnie zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Zatem, w obowiązującym stanie prawnym, Powiatowy Urząd Pracy w omawianym stanie faktycznym nie będzie zobowiązany do sporządzania informacji PIT-8C, jako że dochody od których zaniechano poboru podatku zwolnione zostały z obowiązku ich dokumentowania w sposób o którym mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na względzie, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak na wstępie.