Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.57.2025.4.PS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 27 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 13 marca 2025 r. (wpływ 13 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest aktualnie współwłaścicielem w udziale do 1/2 części w nieruchomościach gruntowych położonych w (...). W skład tych nieruchomości wchodzą:

1)nieruchomość rolna stanowiąca działki nr 1, 2 i 3 o łącznej powierzchni 8,91 ha, dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych (...) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…),

2)nieruchomość rolna stanowiąca działki nr 9/2 o powierzchni 0,1031 ha, nr 9/4 o powierzchni 0,0555 ha i nr 9/5 o powierzchni 0,5503 ha, dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych (...) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…).

Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego pn.: „(...)” uchwalonego Uchwałą Nr (…) Rady Miejskiej w (...)z dnia (…) lipca 2006 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn.: „(...)” (dalej MPZP) działki:

·nr 1, 2, i 3 są przeznaczone częściowo pod zabudowę mieszkaniową, a w pozostałej części są to grunty rolne przeznaczone do wykorzystania na cele rolnicze,

·działki 9/2 i 9/5 są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną,

·działka 9/4 jest przeznaczona pod drogi wewnętrzne.

Wnioskodawca nabył przedmiotowe nieruchomości (…) maja 1998 r. aktem notarialnym Rep. A nr (…) na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu zwolnienia się z zobowiązań wynikających z umów pożyczek udzielonych Panu D, w wyniku której Wnioskodawca nabył od Pana D udział do 1/2 w nieruchomości wpisanej do ówczesnej KW (…) obejmującej działki 1, 2, 3 oraz udział do 1/4 części w nieruchomości wpisanej do ówczesnej KW (…) obejmującej działki 4 i 5.

Następnie aktem notarialnym Rep. A (…) czerwca 2011 r. zawarta została umowa zniesienia współwłasności działek nr 4 i 5, poprzedzona ich scaleniem w celu fizycznego podziału i uniknięcia spłat, w wyniku czego powstała działka nr 9 o obszarze 1,42 ha, która w wyniku korekty powierzchni zmieniła obszar na 1,4497 ha.

Kolejno działka nr 9 uległa podziałowi – zatwierdzonemu przez ostateczną decyzję Burmistrza (...) z dnia (…) lutego 2011 r. na działki o numerach 9/1, 9/2, 9/3, 9/4, 9/5, i 9/6.

Działki o nr 9/1 i 9/6 zostały wydzielone pod drogi gminne i przeszły z mocy prawa na własność Gminy (...). Natomiast na mocy ww. umowy zniesienia współwłasności działka nr 11 przeszła na własność Pani D, która w 2002 r. nabyła udział do 1/2 części nieruchomości stanowiącej działkę nr 4 i 5 na podstawie umowy darowizny od Pani K.

W wyniku zawarcia umowy o zniesienie współwłasności Wnioskodawca stał się wyłącznym współwłaścicielem w udziale do 1/2 części w nieruchomości stanowiącej działki nr 9/2, 9/4, i 9/5. Umowa zniesienia współwłasności została zainicjowana przez ówczesną współwłaścicielkę nieruchomości i miała na celu uporządkowanie praw własności do nieruchomości.

Wnioskodawca w ciągu całego okresu, przez jaki jest współwłaścicielem ww. nieruchomości nie wnosił ani o zmianę w MPZP, ani nie inicjował działań zmierzających do zniesienia współwłasności nieruchomości objętej ówczesną księgą wieczystą KW nr (…). MPZP został uchwalony zgodnie z Uchwałą Nr (…) Rady Miejskiej w (...) z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn.: „(...)” po stwierdzeniu zgodności ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (...) przyjętym Uchwałą Nr (…) Rady Miejskiej w (...) z dnia (…) lipca 2003 r. Scalenie i ponowny podział działki nr 9 podyktowany był wejściem w życie tego planu i koniecznością przekazania prawa do części gruntów na rzecz Gminy (...). Samo zaś zniesienie współwłasności nieruchomości stanowiącej działki 9/2, 9/3, 9/4 i 9/5 stanowiło wyraz zarządu majątkiem prywatnym i podyktowany był chęcią uporządkowania praw własności do nieruchomości.

Aktualnie z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest już w wieku emerytalnym i nie jest już zainteresowany przeznaczeniem ww. gruntów, tj. działki nr 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 na cele prywatne np. pod budowę własnego domu, zamierza wraz z drugim współwłaścicielem gruntów dokonać sprzedaży ww. gruntów w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Stąd już około pięć lat temu Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem nieruchomości rozpoczęli poszukiwania nabywcy ww. nieruchomości (działek wpisanych do księgi wieczystej nr (…)).

Potencjalni nabywcy zainteresowani byli zakupem działek objętych MPZP przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, wskazując, że pozostałe działki, tj. działki nr 1, 2 i 3 o obszarze ponad 3.000 m2 każda, tylko częściowo znajdują się w obszarze MPZP przewidującym zabudowę mieszkaniową, częściowo zaś stanowią grunty rolne, których nabycie związane jest ze szczególnym reżimem prawnym, tj. wymaga zgody (…) na ich nabycie, a w przypadku sfinalizowania transakcji rodzi zakaz zbywania przez okres 5 lat oraz obowiązek rolniczego wykorzystywania przez okres trwania zakazu zbycia.

W 2021 r. zainteresowanie zakupem całej ziemi wyraziła spółka (...) sp. z o.o. (właścicielka sąsiednich gruntów). 17 marca 2022 r. (…) wydał decyzję zezwalającą na zbycie działek 1, 2 i 3 o pow. 8,91 ha na rzecz ww. spółki. Do transakcji jednakże nie doszło z uwagi na wycofanie się ww. spółki, która po przeprowadzeniu szczegółowej kalkulacji planowanego projektu przy uwzględnieniu wyżej opisanych uwarunkowań zrezygnowała z zakupu.

Nieruchomości objęte obiema ww. KW zgłoszone zostały do biura pośrednictwa w obrocie nieruchomości celem znalezienia na nich nabywcy, z uwagi na to, że Wnioskodawca ani drugi ze współwłaścicieli nie mają wiedzy i doświadczenia w obrocie nieruchomościami.

Niestety po kolejnych 2 latach poszukiwań nabywcy zgłosił się kontrahent, który zadeklarował chęć nabycia całości gruntu jednakże w układzie etapowym. Pierwszy etap objąć miałby działki w całości objęte w planie funkcją budowlaną oraz wydzieloną część z działek 1, 2 i 3 – przeznaczone pod budownictwo. W drugim etapie kontrahent nabyłby – za zgodą (…) – część oznaczoną w planie jako grunty rolne.

Reakcje rynku na ofertę sprzedaży całościowej w niezmienionym kształcie pokazuje, że potencjalni nabywcy nie są zainteresowani nabyciem gruntów o przeznaczeniu budowlano-rolnym w reżimie gruntów rolnych i za cenę jak w przypadku gruntów budowlanych. Stąd Wnioskodawca wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości podjął działania zmierzające do dokonania fizycznego podziału działek nr 1, 2 i 3 na działki objęte MPZP (tj. działki budowlane) i działki rolne. Aktualnie Urząd Miejski w (...) wydał postanowienie z dnia 25 października 2024 r. o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału nieruchomości stanowiącej działki nr 1, 2 i 3 położonej w (...) na nowoprojektowane działki oznaczone odpowiednio A, B, C, D, E.

Na bazie tego postanowienia Wnioskodawca wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości złożyli wniosek o zatwierdzanie podziału nieruchomości na pięć działek. W najbliższym czasie oczekiwane jest wydanie decyzji o zatwierdzenie tego podziału. Powyższe pozwoli Wnioskodawcy i drugiemu współwłaścicielowi gruntów na znalezienie nabywcy zainteresowanego zakupem posiadanych przez nich nieruchomości, gdyż przedmiotem obrotu będą już wydzielone działki, które w MPZP przeznaczone są pod zabudowę. To spowoduje, że potencjalny nabywca nie będzie musiał uzyskiwać zgody (….) na nabycie nieruchomości rolnych, gdyż te nie byłyby przedmiotem transakcji sprzedaży. To z całą pewnością pozwoli Wnioskodawcy na sprzedaż części prywatnego majątku w ramach zarządu majątkiem własnym.

Wnioskodawca dotychczas nie prowadził działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, ani też nie nabywał żadnych nieruchomości z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. Aktualnie, poza opisanymi w przedmiotowym wniosku nieruchomościami gruntowymi, Wnioskodawca jest współwłaścicielem w udziale do 1/2 części działki gruntu (…) o powierzchni 8.200 m2 od 2005 r. Pierwotnie grunt pozostawał w użytkowaniu wieczystym, w 2012 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Grunt ten został pierwotnie nabyty przez Wnioskodawcę z zamiarem wykorzystywania go do celów prywatnych, jednakże na chwilę obecną Wnioskodawca nie wykorzystuje tego gruntu w żaden sposób.

W odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem wniosku Wnioskodawca nie zamierza ponosić żadnych nakładów finansowych na te nieruchomości, w tym np. na uzbrojenie terenu. Nie planuje także zakupu innych gruntów z zamiarem ich odsprzedaży. Planowana sprzedaż działek aktualnie oznaczonych nr 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 będzie miała jedynie na celu prawidłowe sprawowanie zarządu nad prywatnym majątkiem. Ponadto wskazać należy, że działki będące przedmiotem wniosku stanowiły majątek osobisty Wnioskodawcy, a grunty te nie były wynajmowane na podstawie umów cywilno-prawnych innym podmiotom i zakupione zostały przez Wnioskodawcę na potrzeby prywatne. Ani zakup działek, ani ich późniejszy podział nie były podyktowane zarobkowym zamiarem działania Wnioskodawcy, a jedynie prawidłowym zarządem nad tymi prywatnymi składnikami majątku.

W piśmie z 13 marca 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Czy posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163)?

Odpowiedź: Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163).

2.Czy prowadzi Pan albo kiedykolwiek wcześniej prowadził Pan działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeśli tak to w jakim dokładnie zakresie i od kiedy?

Odpowiedź: Wnioskodawca nigdy nie prowadził i aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.W jakim celu nabył Pan udziały w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5?

Odpowiedź: Udziały w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 zostały zakupione przez Wnioskodawcę w celu ulokowania przez niego oszczędności prywatnych, z zamiarem wykorzystania ich w przyszłości pod budowę własnego domu.

4.W związku ze wskazaniem we wniosku:

Ponadto wskazać należy, że działki będące przedmiotem wniosku stanowiły majątek osobisty mojego Mocodawcy, a grunty te nie były wynajmowane na podstawie umów cywilno-prawnych innym podmiotom i zakupione zostały przez Niego na potrzeby prywatne.

proszę wskazać, jakie konkretne potrzeby prywatne były/są/będą przez Pana realizowane na nieruchomościach będących przedmiotem planowanej sprzedaży (działkach) i w jakim okresie?

Odpowiedź: Tak jak to już zostało wskazane w punkcie 1 Wnioskodawca zamierzał zrealizować na działkach, których był współwłaścicielem swój prywatny cel polegający na budowie prywatnego domu. Jednakże po latach plany Wnioskodawcy uległy zmianie. W chwili obecnej Wnioskodawca chce w ramach zarządu majątkiem prywatny dokonać sprzedaży posiadanych udziałów w działkach.

5.W jaki sposób działki będące przedmiotem sprzedaży były/są/będą wykorzystywane przez Pana od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży?

Odpowiedź: Działki, które mają być przedmiotem sprzedaży nie były/nie są i w żaden sposób nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży. Działki te zostały nabyte z konkretnym przeznaczeniem, ale z uwagi na zmianę planów Wnioskodawcy, mają być one w przyszłości przedmiotem sprzedaży.

6.Czy w stosunku do działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, podejmował Pan takie działania jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, lub jakiegokolwiek inne działania? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?

Odpowiedź: W stosunku do działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, Wnioskodawca nie podejmował działań takich jak zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Zostało to szczegółowo opisane w treści wniosku. Jedynie z uwagi na brak możliwości sprzedaży posiadanych gruntów w całości (z uwagi na brak chętnych – co także zostało wskazane we wniosku) w niezmienionym kształcie Wnioskodawca wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości podjął działania zmierzające do dokonania fizycznego podziału działek nr 1, 2 i 3 na działki objęte MPZP (tj. działki budowlane) i działki rolne. Aktualnie Urząd Miejski w (...) wydał postanowienie z dnia 25 października 2024 r. o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału nieruchomości stanowiącej działki nr 1, 2 i 3 położonej w (...) na nowoprojektowane działki oznaczone odpowiednio A, B, C, D, E. Na bazie tego postanowienia Wnioskodawca wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości złożyli wniosek o zatwierdzanie podziału nieruchomości na pięć działek. W najbliższym czasie oczekiwane jest wydanie decyzji o zatwierdzenie tego podziału.

7.W odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży, tj. udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 proszę wskazać, czy prowadził lub prowadzi Pan jakieś działania, żeby uatrakcyjnić nieruchomości (działki) dla celów ich sprzedaży lub w celu podniesienia ich wartości? Jeżeli tak, to kiedy prowadził Pan te działania?

Odpowiedź: W odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży, tj. udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 Wnioskodawca nie prowadził lub nie prowadzi działań mających na celu uatrakcyjnienie nieruchomości (działki) dla celów ich sprzedaży lub w celu podniesienia ich wartości. Jedynie z uwagi na brak chętnych na zakup całości nieruchomości Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem zdecydował się na dokonanie fizycznego podziału działek nr 1, 2 i 3 na działki objęte MPZP (tj. działki budowlane) i działki rolne.

8.Czy występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży.

9.Czy prowadził/prowadzi Pan na którejkolwiek z działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, gospodarstwo rolne? Jeśli tak, to na której konkretnie nieruchomości? W jakim to było okresie?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi na którejkolwiek z działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży gospodarstwa rolnego.

 10.Czy przed sprzedażą działek podejmie Pan jakiekolwiek aktywne działania marketingowe w zakresie sprzedaży nieruchomości (działek) będących przedmiotem wniosku, które wykraczają poza zwykłe formy ogłoszenia o ich sprzedaży (np. działania reklamowe)?

Odpowiedź: Przed sprzedażą działek Wnioskodawca nie zamierza podejmować jakichkolwiek aktywnych działań marketingowych w zakresie sprzedaży nieruchomości (działek) będących przedmiotem wniosku, które wykraczają poza zwykłe formy ogłoszenia o ich sprzedaży (np. działania reklamowe).

 11.W jaki sposób zamierza Pan pozyskać nabywcę dla sprzedawanych działek?

Odpowiedź: Wnioskodawca zamierza pozyskać nabywcę dla sprzedawanych działek albo poprzez zamieszczenie ogłoszenia w prasie lub Internecie, albo poprzez biuro nieruchomości, które znajdzie potencjalnego nabywcę albo poprzez pocztę pantoflową, czyli znalezienie potencjalnego kupca wśród grona znajomych Wnioskodawcy.

 12.Czy udzielił/udzieli Pan przyszłemu nabywcy/nabywcom działek lub jakiejkolwiek innej osobie np. pośrednikowi, pełnomocnictwa bądź innego umocowania prawnego do występowania w imieniu Pana w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek? Jeśli tak, to proszę wskazać:

a)jakie działania podjął/podejmie podmiot działający jako Pana pełnomocnik w związku ze sprzedażą działek będących przedmiotem wniosku?

b)kto (Pan, czy podmiot działający jako pełnomocnik) pokrył/pokryje koszty tych działań?

c)jaki jest/będzie zakres pełnomocnictwa, które Pan udzielił/udzieli?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie udzielił/nie udzieli przyszłemu nabywcy/nabywcom działek lub jakiejkolwiek innej osobie np. pośrednikowi, pełnomocnictwa bądź innego umocowania prawnego do występowania w Jego imieniu w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek.

 13.Czy z potencjalnym nabywcą/nabywcami wskazanych działek była/będzie zawierana przedwstępna umowa kupna/sprzedaży działek? Jeśli tak, to proszę wskazać:

a)jakie warunki zawiera/będzie zawierać ta umowa przedwstępna sprzedaży, zawarta z nabywcą, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży? Proszę o szczegółowe opisanie, jakie postanowienia dotyczące planowanej transakcji sprzedaży działek wynikają/będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.);

b)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą/będą ciążyły na Panu, a jakie na stronie kupującej? Proszę o szczegółowe opisanie;

c)czy w ramach ww. umowy przedwstępnej udzielił/zamierza Pan udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw dla kupującego? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to proszę o wskazanie w jakim zakresie (do jakich czynności) udzielił/udzieli Pan pełnomocnictwa dla kupującego (proszę o enumeratywne wymienienie zakresu) w związku z zamierzoną sprzedażą działek;

d)czy po zawarciu umowy przedwstępnej strona kupująca na działkach mających być przedmiotem sprzedaży, będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.? Jeżeli tak, to proszę o podanie jakich?

e)czy nabywca ponosił/będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie planuje zawarcia z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej sprzedaży, jednakże dopuszcza taką możliwość, gdyby potencjalny klient korzystał z kredytu bankowego, a taka umowa byłaby wymogiem banku. W ramach takiej umowy nie będzie On jednak udzielał jakichkolwiek pełnomocnictw dla przyszłego nabywcy/nabywców, a także po zawarciu umowy przedwstępnej przyszły nabywca/nabywcy na działkach mających być przedmiotem sprzedaży, nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie. Ponadto przyszły nabywca/nabywcy nie będzie ponosić jakiekolwiek nakładów finansowych związanych z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia finalnej umowy sprzedaży.

 14.Kiedy planuje Pan sprzedać działki będące przedmiotem wniosku? Proszę o wskazanie roku, w którym zamierza Pan sprzedać te nieruchomości (działki).

Odpowiedź: Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży udziałów w działkach będących przedmiotem wniosku w niedalekiej przyszłości, jeśli to będzie możliwe to nawet w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy znajdzie on nabywcę na te działki.

Pytanie

Czy przychód z tytułu planowanej sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących działki przeznaczone w MPZP pod zabudowę mieszkaniową oraz działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących grunty rolne, a także przy sprzedaży działek nr 9/2, 9/4 i 9/5, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. opodatkowany zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła i tym samym w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, przychód z tytułu planowanej sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących działki przeznaczone w MPZP pod zabudowę mieszkaniową oraz działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących grunty rolne, a także przy sprzedaży działek nr 9/2, 9/4 i 9/5, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. opodatkowany zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła i tym samym w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Uzasadnienie stanowiska, przed planowaną sprzedażą działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących działki przeznczone w MPZP pod zabudowę mieszkaniową oraz działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących grunty rolne, a także przed planowaną sprzedażą działek nr 9/2, 9/4 i 9/5 Wnioskodawca nie podejmował ani nie planuje podejmować czynności, które mogły wskazywać na profesjonalną działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a co za tym idzie w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że dotyczy on przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

* zarobkowym celu działalności,

* wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

* prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej, podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponadto należy wskazać, że w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika – mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez podatnika do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek). Okoliczności, które mogą przemawiać za zakwalifikowaniem czynności podatnika jako działalności gospodarczej, to na przykład:

1.Dotychczasowa działalność sprzedającego – np. podejmowanie przez sprzedającego w przeszłości czynności związanych z profesjonalnym obrotem nieruchomościami.

2.Historia nieruchomości, której dotyczy sprzedaż – np. gdy materiał zgromadzony w postępowaniu dowodowym świadczy o tym, że sprzedający nabył nieruchomość w celach inwestycyjnych.

3.Podnoszenie wartości nieruchomości – np. podejmowanie przez sprzedającego czynności zmierzających do podniesienia wartości nieruchomości lub zlecenie takich czynności profesjonaliście poprzez doprowadzenie mediów, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie pozwolenia na budowę, wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru itd.

4.Promowanie oferty sprzedaży – np. posługiwanie się przez sprzedającego wieloma narzędziami marketingowymi w celu promowania oferty sprzedaży nieruchomości, gdy czynności takie wymagają większych od zwyczajowo przyjętych nakładów finansowych.

W opisie stanu faktycznego wskazano, że przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę przed wieloma laty w celach prywatnych, nie były one nigdy wykorzystywane przez Niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto Wnioskodawca nie podejmował ani nie planuje podejmować żadnych innych czynności, które wskazywałyby na profesjonalną działalność. Wnioskodawca nie planuje także z uzyskanych środków finansowych ze sprzedaży nieruchomości inwestowania w zakup nowych nieruchomości, które miałby być przedmiotem przyszłych sprzedaży. Całokształt działań Wnioskodawcy może jednie wskazywać na działania będące przejawem zwykłego zarządu majątkiem prywatnym do celów prywatnych. Planowana sprzedaż będzie miała na celu jedynie zmianę substancji majątkowej Wnioskodawcy, będzie miała charakter sporadyczny, ograniczony do już posiadanych nieruchomości.

W tym miejscu warto wskazać na wyrok z 3 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2110/11, w którym NSA wyraził słuszną tezę, że w przypadku zbycia nieruchomości na stwierdzenie, czy dana transakcja jest dokonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), czy też jest odpłatnym zbyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., wpływać będzie całokształt okoliczności poprzedzających i towarzyszących zbyciu nieruchomości.

Ponadto w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 czerwca 2023 r., sygn. akt II FSK 181/23 Sąd wskazał, że: „Sam podział nieruchomości i zmiana jej przeznaczenia, a następnie sprzedaż 32 wydzielonych działek w latach 2017-2019 nie może świadczyć o zorganizowanej i ciągłej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., a raczej wskazuje na elementy związane z prawidłowym gospodarowaniem własnym osobistym mieniem”.

W tym samym wyroku Sąd wskazał także, że „Argumentacja organu, że sprzedaż musi być postrzegana jako działalność profesjonalna, bo opiera się na szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynnościach, nakierowanych na osiągnięcie określonego dochodu, jest nieprzekonywująca. Działanie z rozmysłem nie przesądza bynajmniej o kwalifikacji charakteru tej działalność, skoro także racjonalny i efektywny zarząd majątkiem prywatnym wymaga przemyśleń, planowania i nastawiony jest na osiągnięcie korzyści majątkowej”.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, że skutki podatkowe planowanego odpłatnego zbycia nieruchomości, należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Należy podkreślić, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nakazuje liczyć bieg określonego w nim pięcioletniego terminu od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie własności nieruchomości.

W świetle powyższego, zgodnie z powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej należy utożsamiać z datą nabycia praw do tych nieruchomości uzyskanych przez Wnioskodawcę w 1998 r.

Zatem, ww. pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął odpowiednio z końcem 2004 r.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że planowane przez Wnioskodawcę odpłatne zbycie nieruchomości nabytych w 1998 r. nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym stwierdzić należy, że planowane przez Wnioskodawcę odpłatne zbycie nieruchomości, nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Zatem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

–  jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Według art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową :

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

–  prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Użyte w tym przepisie pojęcie „pozarolniczej działalności gospodarczej” opiera się na trzech przesłankach:

-zarobkowym celu działalności,

-wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

-prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie”, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Po 919/14:

Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy).

Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp.

Ze złożonego przez Pana wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że jest Pan aktualnie współwłaścicielem w udziale do 1/2 części w nieruchomościach gruntowych położonych w (...). W skład tych nieruchomości wchodzą:

1)nieruchomość rolna stanowiąca działki nr 1, 2 i 3 o łącznej powierzchni 8,91 ha, dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych (...) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…),

2)nieruchomość rolna stanowiąca działki nr 9/2 o powierzchni 0,1031 ha, nr 9/4 o powierzchni 0,0555 ha i nr 9/5 o powierzchni 0,5503 ha, dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych (...) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…).

Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego pn.: „(...)” działki:

·nr 1, 2 i 3 są przeznaczone częściowo pod zabudowę mieszkaniową, a w pozostałej części są to grunty rolne przeznaczone do wykorzystania na cele rolnicze,

·działki 9/2 i 9/5 są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną,

·działka 9/4 jest przeznaczona pod drogi wewnętrzne.

Nabył Pan przedmiotowe nieruchomości (…) maja 1998 r. aktem notarialnym Rep. A nr (…) na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu zwolnienia się z zobowiązań wynikających z umów pożyczek udzielonych Panu D, w wyniku której nabył Pan od Pana D udział do 1/2 w nieruchomości wpisanej do ówczesnej KW (…) obejmującej działki 1, 2, 3 oraz udział do 1/4 części w nieruchomości wpisanej do ówczesnej KW (…) obejmującej działki 4 i 5. Następnie aktem notarialnym Rep. A (…) z 10 czerwca 2011 r. zawarta została umowa zniesienia współwłasności działek nr 4 i 5, poprzedzona ich scaleniem w celu fizycznego podziału i uniknięcia spłat, w wyniku czego powstała działka nr 9 o obszarze 1,42 ha, która w wyniku korekty powierzchni zmieniła obszar na 1,4497 ha. Kolejno działka nr 9 uległa podziałowi – zatwierdzonemu przez ostateczną decyzję Burmistrza (...) z dnia (…) lutego 2011 r. na działki o numerach 9/1, 9/2, 9/3, 9/4, 9/5 i 9/6. Działki o nr 9/1 i 9/6 zostały wydzielone pod drogi gminne i przeszły z mocy prawa na własność Gminy (...). Natomiast na mocy ww. umowy zniesienia współwłasności działka nr 9/3 przeszła na własność Pani D, która w 2002 r. nabyła udział do 1/2 części nieruchomości stanowiącej działkę nr 4 i 5 na podstawie umowy darowizny od Pani K. W wyniku zawarcia umowy o zniesienie współwłasności stał się Pan wyłącznym współwłaścicielem w udziale do 1/2 części w nieruchomości stanowiącej działki nr 9/2, 9/4 i 9/5. Umowa zniesienia współwłasności została zainicjowana przez ówczesną współwłaścicielkę nieruchomości i miała na celu uporządkowanie praw własności do nieruchomości. W ciągu całego okresu, przez jaki jest Pan współwłaścicielem ww. nieruchomości, nie wnosił Pan ani o zmianę w MPZP, ani nie inicjował działań zmierzających do zniesienia współwłasności nieruchomości objętej ówczesną księgą wieczystą KW nr (…). MPZP został uchwalony zgodnie z Uchwałą Nr (…) Rady Miejskiej w (...) z dnia (…) sierpnia 2003 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn.: „(...)” po stwierdzeniu zgodności ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (...). Scalenie i ponowny podział działki nr 9 podyktowany był wejściem w życie tego planu i koniecznością przekazania prawa do części gruntów na rzecz Gminy (...). Samo zaś zniesienie współwłasności nieruchomości stanowiącej działki 9/2, 9/3, 9/4 i 9/5 stanowiło wyraz zarządu majątkiem prywatnym i podyktowany był chęcią uporządkowania praw własności do nieruchomości. Aktualnie z uwagi na fakt, iż jest już Pan w wieku emerytalnym i nie jest już zainteresowany przeznaczeniem ww. gruntów, tj. działki nr 1, 2, 3 i 9/2, 9/4, 9/5 na cele prywatne np. pod budowę własnego domu, zamierza Pan wraz z drugim współwłaścicielem gruntów dokonać sprzedaży ww. gruntów w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Stąd już około pięć lat temu wraz z drugim współwłaścicielem nieruchomości rozpoczął Pan poszukiwania nabywcy ww. nieruchomości (działek wpisanych do księgi wieczystej nr (…)). Potencjalni nabywcy zainteresowani byli zakupem działek objętych MPZP przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, wskazując, że pozostałe działki, tj. działki nr 1, 2 i 3 o obszarze ponad 3.000 m2 każda, tylko częściowo znajdują się w obszarze MPZP przewidującym zabudowę mieszkaniową, częściowo zaś stanowią grunty rolne, których nabycie związane jest ze szczególnym reżimem prawnym, tj. wymaga zgody (…) na ich nabycie, a w przypadku sfinalizowania transakcji rodzi zakaz zbywania przez okres 5 lat oraz obowiązek rolniczego wykorzystywania przez okres trwania zakazu zbycia. W 2021 r. zainteresowanie zakupem całej ziemi wyraziła spółka (...) sp. z o.o. (...) (właścicielka sąsiednich gruntów). 17 marca 2022 r. (…) wydał decyzję zezwalającą na zbycie działek 1, 2 i 3 o pow. 8,91 ha na rzecz ww. spółki. Do transakcji jednakże nie doszło z uwagi na wycofanie się ww. spółki, która po przeprowadzeniu szczegółowej kalkulacji planowanego projektu przy uwzględnieniu wyżej opisanych uwarunkowań zrezygnowała z zakupu. Nieruchomości objęte obiema ww. księgami wieczystymi zgłoszone zostały do biura pośrednictwa w obrocie nieruchomości celem znalezienia na nich nabywcy, z uwagi na to, że ani Pan, ani drugi ze współwłaścicieli nie macie wiedzy i doświadczenia w obrocie nieruchomościami. Po kolejnych 2 latach poszukiwań nabywcy zgłosił się kontrahent, który zadeklarował chęć nabycia całości gruntu w układzie etapowym. Pierwszy etap objąć miałby działki w całości objęte w planie funkcją budowlaną oraz wydzieloną część z działek 1, 2 i 3 – przeznaczone pod budownictwo. W drugim etapie kontrahent nabyłby – za zgodą (…) – część oznaczoną w planie jako grunty rolne. Reakcje rynku na ofertę sprzedaży całościowej w niezmienionym kształcie pokazuje, że potencjalni nabywcy nie są zainteresowani nabyciem gruntów o przeznaczeniu budowlano-rolnym w reżimie gruntów rolnych i za cenę jak w przypadku gruntów budowlanych. Stąd wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości podjął Pan działania zmierzające do dokonania fizycznego podziału działek nr 1, 2 i 3 na działki objęte MPZP (tj. działki budowlane) i działki rolne. Aktualnie Urząd Miejski w (...) wydał postanowienie z dnia 25 października 2024 r. o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału nieruchomości stanowiącej działki nr 1, 2 i 3 położonej w (...) na nowoprojektowane działki oznaczone odpowiednio A, B, C, D, E. Na bazie tego postanowienia wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości złożył Pan wniosek o zatwierdzanie podziału nieruchomości na pięć działek. W najbliższym czasie oczekiwane jest wydanie decyzji o zatwierdzenie tego podziału. Powyższe pozwoli Panu i drugiemu współwłaścicielowi gruntów na znalezienie nabywcy zainteresowanego zakupem posiadanych nieruchomości, gdyż przedmiotem obrotu będą już wydzielone działki, które w MPZP przeznaczone są pod zabudowę. To spowoduje, że potencjalny nabywca nie będzie musiał uzyskiwać zgody (…) na nabycie nieruchomości rolnych, gdyż te nie byłyby przedmiotem transakcji sprzedaży. To, według Pana, z całą pewnością pozwoli Panu na sprzedaż części prywatnego majątku w ramach zarządu majątkiem własnym. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nigdy nie prowadził i aktualnie nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Udziały w działkach nr: 1, 2, 3 i 9/2, 9/4, 9/5 zostały zakupione przez Pana w celu ulokowania przez Pana oszczędności prywatnych, z zamiarem wykorzystania ich w przyszłości pod budowę własnego domu. Jednakże po latach Pana plany uległy zmianie. Działki, które mają być przedmiotem sprzedaży nie były/nie są i w żaden sposób nie będą wykorzystywane przez Pana od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży. Nie prowadził i nie prowadzi Pan na którejkolwiek z działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, gospodarstwa rolnego. W stosunku do działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, nie podejmował Pan działań takich jak zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. W odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży, tj. udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 nie prowadził lub nie prowadzi Pan działań mających na celu uatrakcyjnienie nieruchomości (działki) dla celów ich sprzedaży lub w celu podniesienia ich wartości, nie zamierza Pan ponosić żadnych nakładów finansowych na te nieruchomości, w tym np. na uzbrojenie terenu. Nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży. Przed sprzedażą działek nie zamierza Pan podejmować jakichkolwiek aktywnych działań marketingowych w zakresie sprzedaży nieruchomości (działki) będących przedmiotem wniosku, które wykraczają poza zwykłe formy ogłoszenia o ich sprzedaży (np. działania reklamowe). Zamierza Pan pozyskać nabywcę dla sprzedawanych działek albo poprzez zamieszczenie ogłoszenia w prasie lub Internecie, albo poprzez biuro nieruchomości, które znajdzie potencjalnego nabywcę albo poprzez pocztę pantoflową, czyli znalezienie potencjalnego kupca wśród grona Pana znajomych. Nie udzielił/nie udzieli Pan przyszłemu nabywcy/nabywcom działek lub jakiejkolwiek innej osobie np. pośrednikowi, pełnomocnictwa bądź innego umocowania prawnego do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek. Nie planuje Pan zawarcia z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej sprzedaży, jednakże dopuszcza Pan taką możliwość, gdyby potencjalny klient korzystał z kredytu bankowego, a taka umowa byłaby wymogiem banku. W ramach takiej umowy nie będzie Pan jednak udzielał jakichkolwiek pełnomocnictw dla przyszłego nabywcy/nabywców, a także po zawarciu umowy przedwstępnej przyszły nabywca/nabywcy na działkach mających być przedmiotem sprzedaży, nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie. Ponadto przyszły nabywca/nabywcy nie będzie ponosić jakiekolwiek nakładów finansowych związanych z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia finalnej umowy sprzedaży. Dotychczas nie prowadził Pan działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, ani też nie nabywał żadnych nieruchomości z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. Aktualnie, poza opisanymi w przedmiotowym wniosku nieruchomościami gruntowymi, jest Pan współwłaścicielem w udziale do 1/2 części działki gruntu (…) o powierzchni 8.200 m2 od 2005 r. Pierwotnie grunt pozostawał w użytkowaniu wieczystym, w 2012 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Grunt ten został pierwotnie nabyty przez Pana z zamiarem wykorzystywania go do celów prywatnych, jednakże na chwilę obecną nie wykorzystuje Pan tego gruntu w żaden sposób. Nie planuje także zakupu innych gruntów z zamiarem ich odsprzedaży. Planuje Pan dokonać sprzedaży udziałów w działkach będących przedmiotem wniosku w niedalekiej przyszłości, jeśli to będzie możliwe to nawet w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy znajdzie Pan nabywcę na te działki. Planowana sprzedaż działek aktualnie oznaczonych nr 1, 2, 3, 9/2, 9/4 i 9/5 będzie miała jedynie na celu prawidłowe sprawowanie zarządu nad prywatnym majątkiem. Ponadto wskazać należy, że działki będące przedmiotem wniosku stanowiły Pana majątek osobisty, a grunty te nie były wynajmowane na podstawie umów cywilno-prawnych innym podmiotom i zakupione zostały przez Pana na potrzeby prywatne. Ani zakup działek, ani ich późniejszy podział nie były podyktowane zarobkowym zamiarem Pana działania, a jedynie prawidłowym zarządem nad tymi prywatnymi składnikami majątku.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 należy rozważyć, czy czynność sprzedaży powyższych udziałów w nieruchomościach zawiera znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków Pana działań do właściwego źródła przychodu, należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Przyjęcie, iż dana osoba fizyczna – sprzedając nieruchomości (udziały w nieruchomościach) – działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Podkreślić należy, że zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczności opisane we wniosku oraz jego uzupełnieniu – w odniesieniu do planowanej sprzedaży udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 – wskazują, że przedmiotowe działki nie służyły Panu do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Nigdy nie prowadził i aktualnie nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Udziały w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 zostały zakupione przez Pana w celu ulokowania przez Pana oszczędności prywatnych, z zamiarem wykorzystania ich w przyszłości pod budowę własnego domu. Jednakże po latach Pana plany uległy zmianie. Działki, które mają być przedmiotem sprzedaży nie były/nie są i w żaden sposób nie będą wykorzystywane przez Pana od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży. Nie prowadził i nie prowadzi Pan na którejkolwiek z działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, gospodarstwa rolnego. W stosunku do działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży, nie podejmował Pan działań takich jak zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, nie prowadził lub nie prowadzi Pan działań mających na celu uatrakcyjnienie nieruchomości (działek) dla celów ich sprzedaży lub w celu podniesienia ich wartości, nie zamierza Pan ponosić żadnych nakładów finansowych na te nieruchomości, w tym np. na uzbrojenie terenu. Nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży. Przed sprzedażą działek nie zamierza Pan podejmować jakichkolwiek aktywnych działań marketingowych w zakresie sprzedaży nieruchomości (działek) będących przedmiotem wniosku, które wykraczają poza zwykłe formy ogłoszenia o ich sprzedaży (np. działania reklamowe). Zamierza Pan pozyskać nabywcę dla sprzedawanych działek albo poprzez zamieszczenie ogłoszenia w prasie lub Internecie, albo poprzez biuro nieruchomości, które znajdzie potencjalnego nabywcę albo poprzez pocztę pantoflową, czyli znalezienie potencjalnego kupca wśród grona Pana znajomych. Nie udzielił/nie udzieli Pan przyszłemu nabywcy/nabywcom działek lub jakiejkolwiek innej osobie np. pośrednikowi, pełnomocnictwa bądź innego umocowania prawnego do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą przedmiotowych działek. Nie planuje Pan zawarcia z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej sprzedaży, jednakże dopuszcza Pan taką możliwość, gdyby potencjalny klient korzystał z kredytu bankowego, a taka umowa byłaby wymogiem banku. W ramach takiej umowy nie będzie Pan jednak udzielał jakichkolwiek pełnomocnictw dla przyszłego nabywcy/nabywców, a także po zawarciu umowy przedwstępnej przyszły nabywca/nabywcy na działkach mających być przedmiotem sprzedaży, nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie. Ponadto przyszły nabywca/nabywcy nie będzie ponosić jakiekolwiek nakładów finansowych związanych z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia finalnej umowy sprzedaży. Dotychczas nie prowadził Pan działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, ani też nie nabywał żadnych nieruchomości z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. Aktualnie, poza opisanymi w przedmiotowym wniosku nieruchomościami gruntowymi, jest Pan współwłaścicielem w udziale do 1/2 części działki gruntu (…) o powierzchni 8.200 m2 od 2005 r. Grunt ten został pierwotnie nabyty przez Pana z zamiarem wykorzystywania go do celów prywatnych, jednakże na chwilę obecną nie wykorzystuje Pan tego gruntu w żaden sposób. Działki będące przedmiotem wniosku stanowiły Pana majątek osobisty, a grunty te nie były wynajmowane na podstawie umów cywilno-prawnych innym podmiotom i zakupione zostały przez Pana na potrzeby prywatne. Ani zakup działek, ani ich późniejszy podział nie były podyktowane zarobkowym zamiarem Pana działania, a jedynie prawidłowym zarządem nad tymi prywatnymi składnikami majątku. Jedynie z uwagi na brak możliwości sprzedaży posiadanych gruntów w całości (z uwagi na brak chętnych) w niezmienionym kształcie wspólnie z drugim współwłaścicielem nieruchomości podjął Pan działania zmierzające do dokonania fizycznego podziału działek nr 1, 2, 3 na działki objęte MPZP (tj. działki budowlane) i działki rolne.

Uwzględniając całokształt czynności dotyczących planowanej sprzedaży udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5, należy stwierdzić, że czynności podejmowane przez Pana wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie prowadził i nie prowadzi Pan w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania nieruchomości (działek) do sprzedaży. Zatem istotą Pana działania nie było i nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

Okoliczności dotyczące planowanej sprzedaży udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione będą przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie przedmiotowej sprzedaży do działalności gospodarczej. Pana czynności nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem Pana działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż udziałów w działkach nr: 1, 2, 3, 9/2, 9/4, 9/5 nie nosi przymiotów działalności gospodarczej.

W konsekwencji, przychód z tytułu planowanej sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących działki przeznaczone w MPZP pod zabudowę mieszkaniową oraz działek powstałych z podziału działki nr 1, 2 i 3 stanowiących grunty rolne, a także przy sprzedaży działek nr 9/2, 9/4, i 9/5, nie będzie stanowić dla Pana przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, przychód z tytułu planowanej sprzedaży ww. działek nie będzie opodatkowany zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła. Tym samym w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Pana w przedmiotowym wniosku wyroków sądów, wyjaśniam, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Ta interpretacja indywidualna rozstrzyga w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

OSZAR »