Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.144.2025.3.ENB

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.144.2025.3.ENB

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 marca 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. W odpowiedzi na wezwania uzupełnił go Pan w dniu 3 i 16 kwietnia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od sierpnia 2023 r. jest Pan zatrudniony jako pracownik (...) i jest to Pana jedyne miejsce zatrudnienia i wykonywania pracy zarobkowej. Zatrudnienie ma charakter czasowy – (...) nie oferuje umów bezterminowych – Pana obecna umowa o pracę trwa do (…) r. Pana pracodawca (...) ma siedzibę w Niemczech, X. Tutaj też na co dzień Pan pracuje. Polska jest krajem członkowskim konwencji (...). Pana centrum życiowych interesów pozostaje Polska ze względu na czasowy charakter pracy, jak również ze względu na to iż posiada Pan w (...) dom i tam przebywa Pana rodzina wraz dziećmi. Na co dzień pracuje Pan w X natomiast w miarę możliwości stara się Pan jak najczęściej podróżować i przebywać w Polsce ze względu na rodzinę. Na podstawie konsultacji z lokalnym urzędem skarbowym w okresie poprzedzającym rozpoczęcie obecnej pracy rozumie, Pan że Pana dochody z tytułu pracy dla (...) podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (artykuł 21 ustawy). Na tej podstawie we wspólnym rozliczeniu za rok 2023 uwzględnił Pan tylko dochody uzyskane z polskiej umowy o pracę za okres od stycznia do lipca 2023 r. W roku 2024 nie uzyskał Pan żadnych dochodów z pracy w Polsce a Pana jedynym źródłem dochodów jest wynagrodzenie z (...). W Niemczech nie posiada Pan żadnego numeru podatkowego gdyż dochody z tytułu Pana pracy nie podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Nie podlega Pan też pod przepisy lokalnego systemu ubezpieczeń społecznych ani emerytalnych. Pana wynagrodzenie podlega opodatkowaniu wg zasad stosowanych dla wszystkich organizacji (...). Pana składki zdrowotne i emerytalne także podlegają wewnętrznym regulacjom (...). W dniu 28 lutego 2025 r. skontaktował się Pan telefonicznie z infolinią Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Przedstawił Pan w skrócie powyższy stan faktyczny i poprosił o wyjaśnienie czy w związku z zaistniałą sytuacją ma Pan możliwość wspólnego rozliczenia się z żoną za rok 2024. Uzyskał Pan informacje, że taka możliwość istnieje i że powinien Pan złożyć z żoną PIT-37 jednocześnie wykazując zerowe dochody. Ponieważ Pana żona nie korzystała z podwojonej kwoty wolnej od podatku ani z powiększonego limitu pierwszego progu podatkowego w trakcie roku i nadal z tego nie korzysta, wspólne rozliczenie za rok 2024 doprowadzi do zwrotu części podatku zapłaconego przez żonę. W związku z tym, że informacje z KIS uzyskał Pan telefonicznie prosi Pan również o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tym zakresie ponieważ stan faktyczny z roku 2024 będzie najprawdopodobniej taki sam w roku 2025 i 2026 (przy założeniu kontynuacji pracy do końca trwania kontraktu).

Uzupełniając wniosek wyjaśnił Pan, że w 2024 r. razem z małżonką podlegał Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniem art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozostawał Pan w związku małżeńskim przez cały rok 2024, a związek małżeński zawarł Pan w 2008 r. Przez cały okres od daty zawarcia związku małżeńskiego, również w 2024 r., obowiązuje w Państwa małżeństwie wspólność majątkowa. W 2024 r. osiągnęliście Państwo dochody z najmu, które rozliczane są wg stawek zryczałtowanego podatku dochodowego za pomocą deklaracji PIT-28. W 2024 r. ani w roku obecnym nie stosuje Pan (ani małżonka) przepisów artykułu 30c ustawy tj. nie prowadziliście i nie prowadzicie pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności dotyczącej działów specjalnych produkcji rolnej. W roku 2024 ani w roku obecnym nie stosuje Pan (ani małżonka) przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem dochodów z najmu, które rozliczane są wg stawek zryczałtowanego podatku dochodowego i rozliczane za pomocą deklaracji PIT-28. W roku 2024, ani w roku obecnym nie podlegał Pan (ani małżonka) opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. W roku 2024 i w roku obecnym jedynym dochodem Pana małżonki (poza wskazanym najmem) jest dochód ze stosunku pracy z jednym pracodawcą, rozliczany według istniejącej skali podatkowej.

Pytanie

Czy w zaistniałej sytuacji ma Pan możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego z żoną, podobnie jak w latach poprzednich?

Pana stanowisko w sprawie

Na podstawie konsultacji z Krajową Informacją Skarbową uważa Pan, że nadal może wspólnie rozliczać się z żoną a żona ma możliwość skorzystania z powiększonej kwoty wolnej od podatku i wyższego limitu pierwszego progu podatkowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie zaś art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W myśl art. 6 ust. 2 powołanej ustawy:

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

1)przez cały rok podatkowy albo

2)od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego

- mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 2a cytowanej ustawy:

Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Z art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Według art. 6 ust. 8 przywołanej ustawy:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4d, nie ma zastosowania, w przypadku gdy chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko:

1)stosuje przepisy:

a)art. 30c lub

b)ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

- w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;

2)podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Wobec powyższego, w świetle ww. przepisów ustawy, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, określone w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

·są polskimi rezydentami podatkowymi,

·pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

-przez cały rok podatkowy albo

-od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego w przypadku, gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego,

·nie stosują przepisów o podatku liniowym lub przepisów ustawy o ryczałcie (z wyjątkiem dotyczących najmu prywatnego) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,

·nie podlegają opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Ustawodawca wprowadzając uprawnienie polegające na możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków, wyraźnie określił więc warunki jakie należy spełnić by móc z niego skorzystać. Spełnienie ww. warunków łącznie powoduje możliwość skorzystania z ww. preferencji

W opisie zdarzenia wskazał Pan, że od sierpnia 2023 r. jest Pan zatrudniony jako pracownik (...). Pana pracodawca, (...) ma siedzibę w Niemczech, gdzie na co dzień Pan pracuje. Pana centrum życiowych interesów pozostaje Polska ze względu na czasowy charakter pracy, jak również ze względu na to iż posiada Pan w (...) dom i tam przebywa Pana rodzina wraz dziećmi. Zgodnie z rozumieniem art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2024 r. razem z małżonką podlegał Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na podstawie konsultacji z lokalnym urzędem skarbowym w okresie poprzedzającym rozpoczęcie obecnej pracy rozumie, Pan że Pana dochody z tytułu pracy dla (...) podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (artykuł 21 ustawy). Na tej podstawie we wspólnym rozliczeniu za rok 2023 uwzględnił Pan tylko dochody uzyskane z polskiej umowy o pracę za okres od stycznia do lipca 2023 r. W roku 2024 nie uzyskał Pan żadnych dochodów z pracy w Polsce a Pana jedynym źródłem dochodów jest wynagrodzenie z (...).

Pozostawał Pan w związku małżeńskim przez cały rok 2024, a związek małżeński zawarł Pan w 2008 r. Przez cały okres od daty zawarcia związku małżeńskiego, również w 2024 r., obowiązuje w Państwa małżeństwie wspólność majątkowa. W 2024 r. osiągnęliście Państwo dochody z najmu, które rozliczane są wg stawek zryczałtowanego podatku dochodowego za pomocą deklaracji PIT-28. W 2024 r. ani w roku obecnym nie stosuje Pan (ani małżonka) przepisów artykułu 30c ustawy tj. nie prowadziliście i nie prowadzicie pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności dotyczącej działów specjalnych produkcji rolnej. W roku 2024 ani w roku obecnym nie stosuje Pan (ani małżonka) przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem dochodów z najmu, które rozliczane są wg stawek zryczałtowanego podatku dochodowego i rozliczane za pomocą deklaracji PIT-28. W roku 2024, ani w roku obecnym nie podlegał Pan (ani małżonka) opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. W roku 2024 i w roku obecnym jedynym dochodem Pana małżonki (poza wskazanym najmem) jest dochód ze stosunku pracy z jednym pracodawcą, rozliczany według istniejącej skali podatkowej.

Pana wątpliwości są związane z możliwością wspólnego rozliczenia się z małżonką.

W świetle powyższych wyjaśnień uznać należy, że skoro zarówno Pan, jak i Pana małżonka podlegacie w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostają Państwo od 2008 r. w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej jak też nie zaistniały okoliczności wyłączające możliwość wspólnego rozliczenia, o których mowa w art. 6 ust. 8 komentowanej ustawy – to spełnia Pan przesłanki warunkujące skorzystanie z tej preferencji. Okoliczność uzyskiwania przez Pana wyłącznie zwolnionych z podatku dochodowego dochodów z tytułu pracy dla (...) i dochodów z najmu prywatnego pozostaje bez wpływu na skorzystanie z preferencji.

Preferencyjne rozliczenie podatku ma bowiem zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodzić się zatem z Panem należy, że w przedstawionej sytuacji ma Pan prawo za 2024 r. rozliczyć się wspólnie z żoną na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Końcowo wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, jest wyłącznie ocena Pana stanowiska w zakresie wyznaczonym zawartym we wniosku pytaniem. Okoliczność zwolnienia uzyskiwanych przez Pana dochodów z podatku dochodowego stanowiła element przedstawionego stanu faktycznego i nie podlegała ocenie. Rolą organu interpretacyjnego nie jest ustalanie stanu faktycznego (nie ma uprawnień do przeprowadzania postępowania dowodowego), a informacje niezbędne do wydania interpretacji może przyjmować wyłącznie z przedstawionego przez wnioskodawcę opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 925; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

OSZAR »