Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 4 marca 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 kwietnia 2025 r. (wpływ 11 kwietnia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od (…) roku pod firmą (…).

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. – dalej: ustawa o PIT), a wybrana przez Niego forma opodatkowania to skala podatkowa.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celach służbowych udał się na (...). Wyjazd ten miał na celu zebranie materiałów szkoleniowych na temat stosowanych praktyk agrotechnicznych w klimacie podzwrotnikowym na półkuli południowej. (...) jest przykładem regionu mało rozwiniętego pod katem intensyfikacji rolnictwa, w którym praktycznie nie używa się środków ochrony roślin. Forma gospodarowania przypomina pewien rodzaj permakultury – jest to system sprzyjający środowisku naturalnemu, stosowany na harmonijnym współistnieniu różnych organizmów, budujących bioróżnorodność.

Zebrane informacje dotyczące praktyk rolniczych zawierają wartościowe źródło wiedzy dla nowych projektów związanych z wdrożeniem zasad Zielonego Ładu w Europie. Dokumentacja zdjęciowa oraz doświadczenie, które może być wykorzystane w (…) jak i w projektach badawczo-rozwojowych, których firma może podejmować się w przyszłości.

Podczas wyjazdu na tereny w gospodarstwach rolnych, obserwacje uprawnych, a także udział w wycieczkach edukacyjnych związanych z fauną, florą i tradycyjnymi metodami produkcji rolniczej (m.in. …)

Koszty związane z podróżą, potwierdzone fakturami z biura podróży, obejmują zarówno transport, zakwaterowanie, jak i obowiązki związane z terenami oraz podróżami, co było kluczowe dla realizacji celów biznesowych firmy.

Faktura dokumentująca podróż z biura podróży obejmuje również w 50% wydatków osoby niezwiązanej z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, w związku z czym zakłada On uwzględnienie 50% kwoty wynikającej z dokumentu.

Uzupełnienie wniosku

Jaki jest zakres i przedmiot Pana działalności gospodarczej?

Wnioskodawca prowadzi szkolenia (…)

Czy wyjazd na (...) zorganizował Pan prywatnie; dlaczego korzystał Pan z usług Biura Podróży?

Wnioskodawca nie organizował sam wyjazdu, ze względów bezpieczeństwa. Biuro podróży zapewniało lot czarterowy – jedyny bezpośredni i bezpieczny, transfer z lotniska i możliwość sprawnego przemieszczania się po (...). Zdaniem Wnioskodawcy organizacja podróży na własną ręką wiązałaby się z ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, którego nie chciał brać pod uwagę.

Jakie dokładnie wydatki poniósł Pan w związku z podróżą; co oznaczają „obowiązki związane z terenami oraz podróżami” – proszę wyjaśnić?

Wnioskodawca pragnie dokonać przeformułowania fragmentu wniosku z: „Koszty związane z podróżą, potwierdzone fakturami z biura podróży, obejmują zarówno transport, zakwaterowanie, jak i obowiązki związane z terenami oraz podróżami”

na:

„Koszty związane z podróżą, potwierdzone fakturami z biura podróży, obejmują zarówno transport, zakwaterowanie, jak i wydatki poniesione na miejscu związane z oglądaniem terenu oraz podróżami miejscowymi”.

Jaki związek ze stosowanymi praktykami agrotechnicznymi miały wydatki związane z wyspą nurkowania oraz nurkowaniem przy (…), w jakim celu rozszerzał Pan perspektywy o bioróżnorodność morską?

W produkcji rolnej i zmieniającym się klimacie systematycznie producenci rolni zmagają się z nowymi agrofagami, znajomość innych ekosystemów zdecydowanie i obserwacja ich zmian pomaga w doradztwie rolniczym oraz szkoleniach, które Wnioskodawca prowadzi.

Przykładem może być identyfikacja (…).

Czy współpracuje Pan z określonymi podmiotami/instytucjami mającymi miejsce zamieszkania/siedzibę na (...); czy ta współpraca jest stała; na czym ta współpraca polega – proszę opisać?

Wnioskodawca nie ma stałej współpracy z podmiotami/instytucjami mającymi miejsce zamieszkania/siedzibę na (...). Informacje zbierał od lokalnego przewodnika, którego zapewniało biuro podróży.

Gdzie i w jaki sposób zdobywał Pan informacje dotyczące praktyk rolniczych na (...), czy były to prywatne gospodarstwa, czy informacje przekazywały Panu prywatne osoby, indywidualni rolnicy itp., czy też były to zorganizowane podmioty/instytucje itp.?

Wnioskodawca informacje zbierał od lokalnego przewodnika, którego zapewniało biuro podróży.

W jaki sposób wykorzysta Pan zdobytą na (...) wiedzę na temat praktyk rolniczych stosownych w klimacie podzwrotnikowym, dla kogo będzie Pan organizował szkolenia w tym zakresie, jaki związek mają stosowane praktyki agrotechniczne w klimacie podzwrotnikowym z wdrożeniem zasad Zielonego Ładu w Europie – proszę opisać?

Wnioskodawca prowadzi różnego rodzaju szkolenia, trwają one nawet 24 godziny lekcyjne, na wielu z nich musi opisać zależności ekologiczne pomiędzy roślinami uprawnymi, środowiskiem, a agrofagami. Również nowymi agrofagami w klimacie Polski. Wnioskodawca wykorzystuje więc zdobyte informacje.

Jakie projekty badawczo-rozwojowe w związku z wyjazdem na (...) zamierza Pan rozpocząć, kto je będzie organizować i na czym będą one polegać – proszę opisać?

Wnioskodawca jest dopiero na etapie ich planowania, nie jest w stanie skonkretyzować, kiedy zostaną one rozpoczęte ani przytoczyć ich bardziej szczegółowego opisu.

Czy otrzymał Pan zlecenie od konkretnego podmiotu na przeprowadzenie szkolenia z zakresu praktyk rolniczych na (...)?

Wnioskodawca wyjaśnił we wniosku, że (...) jest pod pewnymi względami wyjątkowy. Jest to przykład regionu mało rozwiniętego pod kątem intensyfikacji rolnictwa, w którym praktycznie nie używa się środków ochrony roślin. Forma gospodarowania przypomina pewien rodzaj permakultury – jest to system sprzyjający środowisku naturalnemu, stosowany na harmonijnym współistnieniu różnych organizmów, budujących bioróżnorodność. Wnioskodawca nie będzie organizował bezpośredniego szkolenia z zakresu stosowania praktyk rolniczych na (...). Stanowi to jednak dla Niego istotny element wiedzy, a nie gotowy produkt (szkolenie).

Czy przeprowadzał Pan jakiekolwiek badania/analizy dotyczące zapotrzebowania na szkolenia z zakresu praktyk rolniczych na (...)?

Ponownie Wnioskodawca wskazuje, iż wyjaśnił we wniosku, że (...) jest pod pewnymi względami wyjątkowy. Jest to przykład regionu mało rozwiniętego pod kątem intensyfikacji rolnictwa, w którym praktycznie nie używa się środków ochrony roślin. Forma gospodarowania przypomina pewien rodzaj permakultury – jest to system sprzyjający środowisku naturalnemu, stosowany na harmonijnym współistnieniu różnych organizmów, budujących bioróżnorodność. Wnioskodawca nie będzie organizował bezpośredniego szkolenia z zakresu stosowania praktyk rolniczych na (...). Stanowi to jednak dla Niego istotny element wiedzy, a nie gotowy produkt (szkolenie).

Jaki ma związek zdobyta przez Pana wiedza na (...) z osiąganymi przez Pana przychodami z działalności gospodarczej?

Wnioskodawca wskazuje, że dzięki temu jego wiedza jest bogatsza oraz może przytoczyć on bardziej interesujące przykłady, na jednym z jego szkoleń (…), opowiedział On tam o ekologicznych aspektach w uprawie (…). Dzięki temu szkolenie było bardziej wartościowe. Pozyskana wiedza wpływa na konkurencyjność szkoleń Wnioskodawcy na rynku. Jej zwiększanie powoduje, że potencjalni zainteresowani mogą chętniej wybierać szkolenia organizowane przez Wnioskodawcę.

Pytanie

Czy wydatki związane z podróżą służbową na (...) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163; dalej: ustawa o PIT)?

Pana stanowisko w sprawie

Z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

-winien pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

-nie może znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-musi być właściwie udokumentowany.

Wnioskodawca wskazuje, że wszystkie powyżej wymienione warunki wymagane do zakwalifikowania omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodu są, w jego opinii, spełnione.

Wydatki związane z podróżą służbową Wnioskodawcy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, ze względu na poniesienie ich w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Informacje oraz doświadczenie uzyskane podczas wyjazdu dotyczące praktyk rolniczych zawierają wartościowe źródło wiedzy, z którego Wnioskodawca będzie czerpał korzyści podczas prowadzonych szkoleń oraz w projektach badawczo-rozwojowych, których firma może podejmować się w przyszłości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powołanego przepisu wynika, że możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona od łącznego spełnienia następujących przesłanek: koszty te muszą być faktycznie poniesione, ich poniesienie musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów (zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów) oraz musi istnieć związek między poniesionym kosztem i przychodami, a nadto wydatek nie może być wymieniony w katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Podstawową cechą kosztu podatkowego jest związek tego kosztu z przychodem (ewentualnie z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów). Istotne znaczenie ma również cel, w jakim został poniesiony.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

·wydatek został poniesiony przez podatnika,

·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

·pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

·jest definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

·został właściwie udokumentowany,

·wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 omawianej ustawy podatkowej.

Zauważam przy tym, że sam fakt niewymienienia określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ustawy, czyli w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie może przesądzać automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanymi z tej działalności przychodami.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Zatem możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien wiedzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów.

Obowiązek wykazania związku między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie zgromadzonych dowodów, został nałożony na podatnika. Związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Wskazane przez Pana wydatki związane z podróżą na (...) nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 4 kwietnia 2017 r. sygn. II FSK 3526/16:

Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum. W konsekwencji, kwestia kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzależniona jest od wykazania przez Wnioskodawcę związku przyczynowo-skutkowego, czyli udowodnienia, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.

Do wskazanego związku przyczynowo-skutkowego NSA odniósł się także w wyroku z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 1859/15, gdzie stwierdził, że:

Kryterium celowości nie wyznacza w sposób ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszy uzyskania przychodów, od tych które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy.

W doktrynie wskazuje się, że zwrot „w celu uzyskania przychodów” nie powinien być interpretowany zbyt szeroko. Możność uzyskania przychodów przez dokonanie danego wydatku powinna być oceniana z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego i praktyki obrotu gospodarczego. Nie jest bowiem wykluczone, że dany wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodów, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodów. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczali do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodów jest czysto teoretyczna (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, Lex 2015 oraz wyroki: WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2013 r. sygn. I SA/Wr 1291/13 i WSA w Gliwicach z dnia 20 czerwca 2013 r. sygn. ISA/G1 154/13).

Przedstawiony przez Pana opis stanu faktycznego nie daje podstaw do stwierdzenia, że wymienione przez Pana wydatki zostały poniesione w celu faktycznego osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów. Z opisu sprawy wynika, ze wyjazd ten miał charakter prywatny – turystyczny. Skorzystał Pan z biura podróży, nie współpracuje Pan z żadnymi miejscowymi podmiotami z (...), nie kontaktował się Pan na miejscu z rolnikami ani gospodarstwami rolnymi, a informacje dotyczące praktyk rolniczych zbierał Pan od lokalnego przewodnika, którego zapewniło biuro podróży. Pana wyjazd obejmował wydatki związane typowo z turystyką, tj. m.in. oglądanie terenu, podróże miejscowe, nurkowanie. W Polsce nie będzie Pan organizował bezpośredniego szkolenia z zakresu stosowania praktyk rolniczych na (...), stąd trudno stwierdzić istnienie związku przyczynowo-skutkowego Pana wyjazdu z uzyskiwanymi przez Pana przychodami z działalności gospodarczej.

W konsekwencji, poniesione przez Pana wydatki z tytułu podróży na (...) oceniam jako wydatki mające charakter osobisty, niespełniające kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów z Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podsumowanie: wydatki związane z podróżą służbową na (...) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

OSZAR »