Z treści wniosku wynika, że Podatnik świadczy usługi turystyczne jako biuro podróży, działając na rzecz klienta we własnym imieniu i na własny rachun... - Interpretacja - III/443/1/P/4/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. III/443/1/P/4/05, Urząd Skarbowy w Żaganiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści wniosku wynika, że Podatnik świadczy usługi turystyczne jako biuro podróży, działając na rzecz klienta we własnym imieniu i na własny rachunek. W dniu 20 grudnia 2004r. Podatnik nabył usługi turystyki tj. noclegi i wycieczki objazdowe po Malezji od podmiotów mających siedzibę w Malezji i Wielkiej Brytanii a następnie, w dniu 21 grudnia 2004r., sprzedał ww. usługi firmie, która je zakupiła dla swoich pracowników.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie, czy usługi nabyte od innych podatników i sprzedane firmie dla jej pracowników można uznać za sprzedane dla bezpośredniej korzyści turysty. Zdaniem Podatnika usługi nabyte od innych podatników i sprzedane firmie dla jej pracowników można uznać za sprzedane dla bezpośredniej korzyści turysty.

Dokonując interpretacji art. 119 ust. 2, ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
"Przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie".

"Przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;
4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty".

"W przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29".

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że usługi turystyki można podzielić na:
- nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
- usługi własne.
W przedstawionym przez Podatnika przypadku, świadczenie usług turystyki obejmowało wyłącznie sprzedaż usług, tj. noclegów i wycieczek objazdowych po Malezji, zakupionych od innych podmiotów, Podatnik w przedstawionym stanie faktycznym nie świadczył "usług własnych" (pismo z dnia 26.01.2005r. - punkt 2).Ponadto z wyżej wymienionych przepisów wynika, że przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz że dla zastosowania przy świadczeniu usług turystycznych opodatkowania na zasadzie marży nie jest istotne kto nabywa usługę turystyki. W świetle powyższego usługi turystyczne świadczone przez Podatnika tj. noclegi i wycieczki objazdowe po Malezji, które Podatnik nabył od innych podatników a następnie sprzedał firmie dla jej pracowników uznać należy za usługi świadczone dla bezpośredniej korzyści turysty. Zatem stanowisko Podatnika przedstawione w tym zakresie w pismach z dnia 8 i 26 stycznia 2005r. jest prawidłowe.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia oraz w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (wyłącznie w drodze decyzji).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żaganiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Żaganiu
OSZAR »