
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Psychotraumatolog świadczący TSR i brainspotting a zwolnienie z VAT
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług terapeutycznych TSR oraz brainspotting. Jest czynnym podatnikiem VAT i posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych z psychotraumatologii, a obecnie jest studentem psychologii. Nie jest jednak lekarzem, psychologiem ani nie wykonuje innego zawodu medycznego w rozumieniu przepisów prawa. Świadczone przez niego usługi mają na celu poprawę dobrostanu psychicznego klientów.
W związku z prowadzoną działalnością podatnik wystąpił do KIS o wydanie interpretacji indywidualnej. Zapytał, czy usługi TSR i brainspotting mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy o VAT. W przedstawionym stanowisku wskazał, że zawód psychotraumatologa powinien być traktowany jako zawód medyczny, co uzasadniałoby zastosowanie zwolnienia.
KIS: brak uprawnień medycznych wyklucza zwolnienie z VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wnioskodawca nie spełnia przesłanek do skorzystania ze zwolnienia z VAT.
W uzasadnieniu podkreślił, że aby usługa mogła korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c), muszą być spełnione dwie przesłanki: przedmiotowa i podmiotowa. Przedmiotowa odnosi się do charakteru usługi — musi ona służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Podmiotowa z kolei wymaga, aby usługę świadczyła osoba wykonująca zawód medyczny, jak lekarz, psycholog lub inny zawód wskazany w przepisach.
Organ wskazał, że posiadanie certyfikatów czy ukończonych szkoleń w zakresie TSR i brainspotting nie jest wystarczające do uznania wnioskodawcy za osobę wykonującą zawód medyczny. Status psychotraumatologa, choć uznawany w klasyfikacji zawodów, nie jest objęty regulacjami prawnymi dotyczącymi zawodów medycznych. W konsekwencji brak jest podstaw do uznania, że wnioskodawca świadczy usługi w ramach wykonywania zawodu medycznego.
W ocenie KIS, choć usługi TSR i brainspotting mogą mieć pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny klientów, to z uwagi na brak spełnienia przesłanki podmiotowej, nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.